NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Обявиха наградите в XI биенале Национална изложба "Приятели на морето"
6091
Цветни аспекти

Обявиха наградите в XI биенале Национална изложба "Приятели на морето"

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас. Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев. В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори.  Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв

| 16 Август 2024, 08:11 ч.
Обявиха наградите в XI биенале Национална изложба
Обявиха наградите в XI биенале Национална изложба "Приятели на морето"
Снимка © Христо Стефанов

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Джесика Ланг, носителка на две награди „Оскар”, идва в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“, съобщават организаторите. 

Откриването на изложбата е на 4 юли. Събитието е част от проекта „Майстори на фотографията“.

Кино и театралната актриса в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф. Първата по рода си нейна ретроспектива в България включва близо 120 черно-бели снимки, разкриващи интересите на Джесика Ланг, уловени от обектива на фотокамерата. Това са много лични, почти интимни произведения, създадени по време на пътувания по света, посочват организаторите .

По думите им Ланг е привлечена от изразните средства на фотографията, като първоначално документира своите близки. В книгата си „50 фотографии” тя пише: „

Алек Болдуин и съпругата му Хилария са поредното семейство, което създава собствен риалити формат, предаде Асошиейтед прес. 

Актьорът и продуцент, който има седем деца под 10-годишна възраст със съпругата си, обяви риалити шоуто за живота им като семейство. Работното заглавие е The Baldwins („Семейство Болдуин“) и ще излезе през 2025 г. по телевизионния канал TLC.

„Каним ви в нашия дом, за да преживеете възходите и паденията, доброто, лошото, дивото и лудото“, каза Болдуин във видеоклип, който сподели в Инстаграм. 

Във видеоклипа двойката се шегува, че Хилария ще обяви още една бременност. Тя обаче казва, че са приключили с децата, преди клипът да премине в хаотичен кадър, в който наследниците им крещят, а родителите се мъчат да ги съберат за групова снимка. 

Двойката сключва брак през юли 2012 г. и посреща първото си

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев.

В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори. 

Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв., като те са със силата на откупка и наградените творби остават във фонда на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", с което той допълнително се обогатява и осъвременява на всеки две години. Заедно с изложбата традиционно се издава и каталог, който тази година ще излезе с малко закъснение, но ще бъде наличен и разпространен до авторите съвсем скоро, допълни Динев.

Наградата на Съюза на българските художници за млад художник на стойност 1000 лв. получи Веселин Симеонов. Номинирани за отличието бяха още Елена Янкова, Борислава Кирова и Николета Стоимирова.

За отличието на името на графика Тодор Атанасов номинирана бяха Димо Колибаров и Димитър Каратанев, а наградата получи Христо Георгиев. Тя бе връчена от сина на художника Тодор Атанасов - Красимир. Той припомни за приноса на баща си за изкуството и опазването на част от културното наследство в града, както и че през 2025 г. се навършват 40 години от смъртта му, и призова по повода да бъде поставена паметна плоча на къщата му.

Четиридневен фюжън фестивал на открито ще се проведе във Велико Търново в дните от 27 юни до 30 юни. 

Концертите ще са в лапидариума в двора на Археологическия музей и на сцена „Арт Лято“ до Художествена галерия "Борис Денев", съобщиха организаторите от сдружението с нестопанска цел "Фюжън уей". Всички изяви ще са с вход свободен.

Първи пред търновската публика ще излязат музикантите от "Мартин Любенов Трио", които ще свирят в лапидариума на 27 юни. На 28 юни програмата ще продължи с участието на Banda Del Padre на сцена "Арт лято", а следващите два дни на същото място зрителите ще могат да видят и чуят съответно Cross the Jazz и Bulgar Klezmer Band.

Първото издание на фестивала се осъществи през лятото на 2019 година, когато в рамките на три дни свириха етно-джаз формация Outhentic, Tango Cats и Banda Del Padre. През годините в музикалния форум са участвали

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище. Тя съдържа шест метални табла с двустранни постери, проследяващи историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят. Паната са подредени в централната част на града.

„Темата за Търговище в миналото и днес, като присъствие и хора в него, вълнува нашите съграждани. Постерната изложба е форма да се излезе от музея и да достигнем до повече съграждани“, коментира идеята директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.

Автори са главните уредници в отдел „Нова и най-нова история” на РИМ – Търговище д-р Тоня Любенова и Светлана Аврамова. Изложбата е посветена на 90 години от преименуването на града и 65 години от обявяването му за окръжен център и се реализира с финансовата подкрепа на Община Търговище по Програма „Култура плюс“.

Тоня Любе

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

Изложбата „Черноморски диалози“ открива на 11 юни шестото издание на Culturama (2024) – Water Live, съобщават от екипа на фестивала. 

„Под водата има много повече живот, отколкото очакваме, когато гледаме повърхността на морето. Гмуркам се и снимам по цялото Южно Черноморие и смятам, че нашето е едно от най-живите морета в света. През последните години правя снимки без леководолазно оборудване, само с маска. Искам да покажа, че не е необходимо да имаш специални умения, за да видиш богатството на подводния свят. Има огромно изобилие от живот – морски кончета, морски игли, 40-50 вида риби, няколко вида скариди, 7-8 вида раци, над 100 вида водорасли – и това може да се види на метър дълбочина“, разказва авторът на изложбата Михаил Заимов.

„Синьото сърце на океана бие в ритъма на всички живи същества на нашата планета

Изложбата „Пътят към реализма“ на художника Явор Куманов бе открита днес в сградата на Народното събрание. 

Експозицията включва 21 графични творби и е с благотворителна кауза за подпомагане на онкологичното отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, съобщават на сайта на парламента.

Събитието се организира по инициатива на народния представител Мая Димитрова. „В изкуството се вижда истината“, подчерта тя, отбелязвайки добродетелния характер на изложбата.

Част от експозицията са произведенията „Лъв“, „Копнеж“ и „Грация“. На откриването присъстваха още народни представители, експерти в областта на изобразителното изкуство и журналисти. 

Авторът Явор Куманов е роден в Добрич и се дипломира като професионален музикант. Той изпитва интерес към рисуването от ранна детска възраст.

/ВСР

От името на Община Бургас наградите връчи заместник-кметът по туризъм и спорт Манол Тодоров. От градската администрация избраха да наградят за графика произведение на Веселин Дамянов. За скулптура бе избрана творба на Димо Димов, а за живопис - Иван Милчев. 

Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" връчи своя награда за живопис на Анжела Терзиева, а дипломи за номинация получиха Васил Янев, Николина Енчева, Никола Певичаров и Симеон Панайотов.

Изложбата с творбите на участниците може да бъде видяна до 28 септември. Всички участващи творби са разположени на двата етажа на Бургаската художествена галерия, както и в пространството на Дружеството на бургаските художници. 

Биеналето за съвременно изобразително изкуство Национална изложба "Приятели на морето" е най-старото такова в страната, заяви директорът при представянето на каталога за неговото юбилейно десето издание през 2023 г.

Първоначално то е организирано през 1968 г. под формата на регионална изложба "Приятели на Южния бряг" и съществува така до 1984 г. Възстановено е отново през 2004 г. с ясен статут и критерий за участие и от тогава до сега се провежда с помощта на Съюза на българските художници (СБХ) и съдействието на Община Бургас, както и на частни спонсори.

Биеналето играе важна роля за обогатяването на фонда на бургаската галерия и за неговия съвременен облик, като справка на директора на БХГ "Петко Задгорски" Георги Динев в инвентарната книга на галерията показва, че голяма част от съвременните творби, които са нейно притежание днес, са именно от този форум още от годините преди неговото прекъсване през 1984 г. Отличените от СБХ творби пък отиват във фонда на съюза.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Цветни аспекти
6091
Цветни аспекти

Обявиха наградите в XI биенале Национална изложба "Приятели на морето"

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори.

| 16 Август 2024, 08:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Обявиха наградите в XI биенале Национална изложба
Обявиха наградите в XI биенале Национална изложба "Приятели на морето"
Снимка © Христо Стефанов

Шестима са наградените автори в единадесетото издание на биеналето за съвременно българско изобразително изкуство, с Национална изложба „Приятели на морето“ 2024, което бе открито официално в залите на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и Дружеството на бургаските художници в Бургас.

Тази година одобрените за участие автори са 151, а представени от тях творби в областта на живописта, графиката и скулптурата - около 200, обяви директорът на художествената галерия Георги Динев.

Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ започна днес в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“. 

Той ще продължи до 4 август.

На територията на МАИР „Боженци“ са разположени три обекта. Под навеса на менгема е ателието на Деница Венкова, която представя гравиране върху стъкло. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева посреща почитателите на рисуването наопаки в двора на къщата музей „Баба Райна”. Работилницата за класически витраж е разположена в изложбената зала на Старото школо.

„Интересът към фестивала е голям. През годините се увеличава броят на посетителите“, каза Анастасия Тонкова, част от екипа в работилницата за класически витраж. Според нея няма предпочитания между трите обекта и всички са еднакво ангажирани.

„За девета година сме участници във фестивала. За то

Джесика Ланг, носителка на две награди „Оскар”, идва в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“, съобщават организаторите. 

Откриването на изложбата е на 4 юли. Събитието е част от проекта „Майстори на фотографията“.

Кино и театралната актриса в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф. Първата по рода си нейна ретроспектива в България включва близо 120 черно-бели снимки, разкриващи интересите на Джесика Ланг, уловени от обектива на фотокамерата. Това са много лични, почти интимни произведения, създадени по време на пътувания по света, посочват организаторите .

По думите им Ланг е привлечена от изразните средства на фотографията, като първоначално документира своите близки. В книгата си „50 фотографии” тя пише: „

Алек Болдуин и съпругата му Хилария са поредното семейство, което създава собствен риалити формат, предаде Асошиейтед прес. 

Актьорът и продуцент, който има седем деца под 10-годишна възраст със съпругата си, обяви риалити шоуто за живота им като семейство. Работното заглавие е The Baldwins („Семейство Болдуин“) и ще излезе през 2025 г. по телевизионния канал TLC.

„Каним ви в нашия дом, за да преживеете възходите и паденията, доброто, лошото, дивото и лудото“, каза Болдуин във видеоклип, който сподели в Инстаграм. 

Във видеоклипа двойката се шегува, че Хилария ще обяви още една бременност. Тя обаче казва, че са приключили с децата, преди клипът да премине в хаотичен кадър, в който наследниците им крещят, а родителите се мъчат да ги съберат за групова снимка. 

Двойката сключва брак през юли 2012 г. и посреща първото си

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

В техния подбор, подредба и организацията на събитието активно се включват и представители на Дружеството на бургаските художници, чийто председател е Добрин Вътев, който е и член на журито, което по думите му "обективно и чистосърдечно" е избрало кои да бъдат наградените автори. 

Общият награден фонд е на стойност малко над 10 000 лв., като те са със силата на откупка и наградените творби остават във фонда на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", с което той допълнително се обогатява и осъвременява на всеки две години. Заедно с изложбата традиционно се издава и каталог, който тази година ще излезе с малко закъснение, но ще бъде наличен и разпространен до авторите съвсем скоро, допълни Динев.

Четиридневен фюжън фестивал на открито ще се проведе във Велико Търново в дните от 27 юни до 30 юни. 

Концертите ще са в лапидариума в двора на Археологическия музей и на сцена „Арт Лято“ до Художествена галерия "Борис Денев", съобщиха организаторите от сдружението с нестопанска цел "Фюжън уей". Всички изяви ще са с вход свободен.

Първи пред търновската публика ще излязат музикантите от "Мартин Любенов Трио", които ще свирят в лапидариума на 27 юни. На 28 юни програмата ще продължи с участието на Banda Del Padre на сцена "Арт лято", а следващите два дни на същото място зрителите ще могат да видят и чуят съответно Cross the Jazz и Bulgar Klezmer Band.

Първото издание на фестивала се осъществи през лятото на 2019 година, когато в рамките на три дни свириха етно-джаз формация Outhentic, Tango Cats и Banda Del Padre. През годините в музикалния форум са участвали

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище. Тя съдържа шест метални табла с двустранни постери, проследяващи историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят. Паната са подредени в централната част на града.

„Темата за Търговище в миналото и днес, като присъствие и хора в него, вълнува нашите съграждани. Постерната изложба е форма да се излезе от музея и да достигнем до повече съграждани“, коментира идеята директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.

Автори са главните уредници в отдел „Нова и най-нова история” на РИМ – Търговище д-р Тоня Любенова и Светлана Аврамова. Изложбата е посветена на 90 години от преименуването на града и 65 години от обявяването му за окръжен център и се реализира с финансовата подкрепа на Община Търговище по Програма „Култура плюс“.

Тоня Любе

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

Изложбата „Черноморски диалози“ открива на 11 юни шестото издание на Culturama (2024) – Water Live, съобщават от екипа на фестивала. 

„Под водата има много повече живот, отколкото очакваме, когато гледаме повърхността на морето. Гмуркам се и снимам по цялото Южно Черноморие и смятам, че нашето е едно от най-живите морета в света. През последните години правя снимки без леководолазно оборудване, само с маска. Искам да покажа, че не е необходимо да имаш специални умения, за да видиш богатството на подводния свят. Има огромно изобилие от живот – морски кончета, морски игли, 40-50 вида риби, няколко вида скариди, 7-8 вида раци, над 100 вида водорасли – и това може да се види на метър дълбочина“, разказва авторът на изложбата Михаил Заимов.

„Синьото сърце на океана бие в ритъма на всички живи същества на нашата планета

Изложбата „Пътят към реализма“ на художника Явор Куманов бе открита днес в сградата на Народното събрание. 

Експозицията включва 21 графични творби и е с благотворителна кауза за подпомагане на онкологичното отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, съобщават на сайта на парламента.

Събитието се организира по инициатива на народния представител Мая Димитрова. „В изкуството се вижда истината“, подчерта тя, отбелязвайки добродетелния характер на изложбата.

Част от експозицията са произведенията „Лъв“, „Копнеж“ и „Грация“. На откриването присъстваха още народни представители, експерти в областта на изобразителното изкуство и журналисти. 

Авторът Явор Куманов е роден в Добрич и се дипломира като професионален музикант. Той изпитва интерес към рисуването от ранна детска възраст.

/ВСР

Наградата на Съюза на българските художници за млад художник на стойност 1000 лв. получи Веселин Симеонов. Номинирани за отличието бяха още Елена Янкова, Борислава Кирова и Николета Стоимирова.

За отличието на името на графика Тодор Атанасов номинирана бяха Димо Колибаров и Димитър Каратанев, а наградата получи Христо Георгиев. Тя бе връчена от сина на художника Тодор Атанасов - Красимир. Той припомни за приноса на баща си за изкуството и опазването на част от културното наследство в града, както и че през 2025 г. се навършват 40 години от смъртта му, и призова по повода да бъде поставена паметна плоча на къщата му.

От името на Община Бургас наградите връчи заместник-кметът по туризъм и спорт Манол Тодоров. От градската администрация избраха да наградят за графика произведение на Веселин Дамянов. За скулптура бе избрана творба на Димо Димов, а за живопис - Иван Милчев. 

Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" връчи своя награда за живопис на Анжела Терзиева, а дипломи за номинация получиха Васил Янев, Николина Енчева, Никола Певичаров и Симеон Панайотов.

Изложбата с творбите на участниците може да бъде видяна до 28 септември. Всички участващи творби са разположени на двата етажа на Бургаската художествена галерия, както и в пространството на Дружеството на бургаските художници. 

Биеналето за съвременно изобразително изкуство Национална изложба "Приятели на морето" е най-старото такова в страната, заяви директорът при представянето на каталога за неговото юбилейно десето издание през 2023 г.

Първоначално то е организирано през 1968 г. под формата на регионална изложба "Приятели на Южния бряг" и съществува така до 1984 г. Възстановено е отново през 2004 г. с ясен статут и критерий за участие и от тогава до сега се провежда с помощта на Съюза на българските художници (СБХ) и съдействието на Община Бургас, както и на частни спонсори.

Биеналето играе важна роля за обогатяването на фонда на бургаската галерия и за неговия съвременен облик, като справка на директора на БХГ "Петко Задгорски" Георги Динев в инвентарната книга на галерията показва, че голяма част от съвременните творби, които са нейно притежание днес, са именно от този форум още от годините преди неговото прекъсване през 1984 г. Отличените от СБХ творби пък отиват във фонда на съюза.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.